Zorunlu Deprem Sigortası Oranı Yüzde 40 Sınırını Aştı 

Deprem riskinin yüksek olduğu pek çok fay hattının üzerinde yer alan Türkiye son yıllarda depreme karşı aldığı önlemler ile öne çıkarken yaşanacak olası depremlerde ortaya çıkacak olan maddi hasarların tazmini için alınan önlemlerden biride DASK (Zorunlu Deprem Sigortası) olarak öne çıkıyor. Uygulamaya geçildiği süreden bu yana toplamda 7,2 milyon konutun DASK sistemine kayıtları yaptığı belirtilirken bu da Türkiye’de yer alan her 100 konuttan 40 tanesine zorunlu deprem sigortası yaptırıldığı anlamına geliyor.

Sayı Hala Yetersiz 

Yapılan rakam son yıllarda yükselişe geçse de yine de uzmanlar rakamın son derece düşük olduğu konusunda uyarıda bulunurken bu sigorta poliçesinin önemini vurgulamaya devam ediyorlar. Büyük İstanbul Depremi uyarılarının devam ettiği ve 1999 yılında tarihinin en kötü depremini yaşayan Marmara Bölgesi DASK konusunda en yüksek orana sahip olan bölge olarak öne çıkarken bu bölgede yer alan 3 milyon 57 bin 591 konuta zorunlu deprem sigortası yaptırılmış durumda.

Bölgelere Göre DASK Oranı

Marmara Bölgesi yüzde 50,8 oranı ile Türkiye genelinde en yüksek DASK oranına sahip olan bölge olarak öne çıkarken bu bölgemizi;
•% 40,5 sigortalılık oranına sahip olan İç Anadolu Bölgesi,
•%  38,40 sigortalılık oranına sahip olan Ege Bölgesi,
•% 35,80 sigortalılık oranına sahip olan Akdeniz Bölgesi,
•%  33,10 sigortalılık oranına sahip olan Karadeniz Bölgesi,
•%  30,20 sigortalılık oranına sahip olan Doğu Anadolu Bölgesi
•% 28,10 sigortalılık oranına sahip olan Güney Doğu Anadolu Bölgesi takip etmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz