Zorunlu Deprem Sigortası Primi Yıllık mı Ödeniyor?

Zorunlu deprem sigortası, olası bir afet durumunda meydana gelecek olan hasarların maddi zararını karşılıyor. Zorunlu deprem sigortası priminin, poliçe imzalama aşamasında peşin olarak ödendiğini biliyoruz. Peki, zorunlu deprem sigortası yaptırılırken ödemeler yıllık mı yapılıyor?

Zorunlu Deprem Sigortası

Büyük can ve mal kaybına yol açan deprem ve deprem nedeni ile meydana gelen yangın, infilak ve yer kayması gibi doğal afetlerin meydana getirdiği hasarların, binaya vereceği maddi zararı teminat altına almak adına, Zorunlu deprem sigortası yaptırılıyor. Deprem sigortası bulunan binalarda; temeller, ana duvarlar, bağımsız bölümleri ayıran ortak duvarlar, tavan ve tabanlar, merpenler, sahanlıklar, koridorlar, çatılar ve bacalarda meydana gelen hasarlar da dahil olmak üzere doğal afetlerin meydana getirdiği hasarlar, poliçede belirtilen sigorta bedeline kadar teminat altına alınıyor. Zorunlu deprem sigortası bulunmayan konutlar için herhangi bir alım ve satım işlemi yapılmıyor.

Zorunlu Deprem Sigortası Primi Ödemesi

Zorunlu deprem sigortası yaptırılırken verilen bilgilerin doğru ve eksiksiz olduğundan emin olunması gerekiyor. Herhangi bir yanlış beyan tespitinde bulunulursa ve bundan doğan bir anlaşmazlık meydana gelirse Doğal Afet Sigortalar Kurumu (DASK), sorumluluk kabul etmiyor.

Zorunlu deprem sigortasının poliçe süresi bir yıl olarak belirleniyor. Sigorta sözleşmesinin her yıl poliçe süresi sona ermeden önce yenilenmesi gerekiyor. Zorunlu deprem sigortası priminin ise poliçe imzalanırken yılda bir kereye mahsus olmak üzere peşinen ödenmesi gerekiyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz