Zorunlu Deprem Sigortası Süresi Aylık mı Yıllık mı?

Deprem sigortası, olası bir afet durumunda meydana gelecek olan hasarların maddi zararını karşılıyor. Deprem sigortasının primi, poliçe imzalama aşamasında peşin olarak ödeniyor. Peki, deprem sigortası aylık mı, yıllık mı?

Zorunlu Deprem Sigortası

Büyük can ve mal kaybına yol açan deprem ve deprem nedeni ile meydana gelen yangın, infilak ve yer kayması gibi doğal afetlerin meydana getirdiği hasarların, binaya vereceği maddi zararı teminat altına almak adına, Zorunlu deprem sigortası yaptırılıyor. Deprem sigortası bulunan binalarda; temeller, ana duvarlar, bağımsız bölümleri ayıran ortak duvarlar, tavan ve tabanlar, merpenler, sahanlıklar, koridorlar, çatılar ve bacalarda meydana gelen hasarlar da dahil olmak üzere doğal afetlerin meydana getirdiği hasarlar, poliçede belirtilen sigorta bedeline kadar teminat altına alınıyor. Zorunlu deprem sigortası bulunmayan konutlar için herhangi bir alım ve satım işlemi yapılmıyor.

Zorunlu Deprem Sigortası Nerede Yaptırılır?

Deprem sigortası başvurusu, gerekli belgeleri bulundurarak en yakın DASK poliçesi düzenleyen sigorta acentesine gidilerek yapılabiliyor.

Başvurular; DASK çağrı merkezinden, DASK’ın internet sitesinden, poliçe düzenleyen sigorta acentelerinden, poliçe düzenleyen bankalardan yapılabiliyor.

Zorunlu Deprem Sigortasının Süresi

Deprem sigortası, yıllık olarak düzenleniyor. Ve bu süre bir yıl olarak belirleniyor. Belirlenen sürenin sonunda sigortanın yenilenmesi gerekiyor. Sigorta yenileme süresi ile ilgili öneriler, Doğal Afet Sigortaları Kurumunun web sitesinde şu şekilde yer alıyor:

Bu konuda bir sınırlama olmayıp vadesi biten poliçe istendiği tarihte herhangi bir cezai yaptırım olmaksızın aynı gün itibari ile tanzim edilebilir. Ancak poliçe vadesinin bitim tarihi ile yeni poliçenin tanzim edildiği tarih aralığında teminatsız kalınır. Bu sebeple poliçenin vade bitim tarihinde yenilenmesi önem taşımaktadır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz