Zorunlu Deprem Sigortası ve Konut Sigortasının Farkları

Zorunlu deprem sigortası ve konut sigortası, senelik olarak düzenlenen ve her sene poliçe süresinin sona ermesinden önce yenilenmesi gereken sigortalardır. Sigorta yaptırmak isteyenler bu iki sigortayı birbirine karıştırsa da belli başlı farkları bulunuyor.

Konut Sigortası Nedir?

Konut sigortası, evinizi ve ailenizi koruma altına alan en önemli sigortalardan birisi olarak biliniyor. Konut sigortaları evinizi yıkılmalardan, hırsızlıktan, terörden ve kazalardan korumayı amaçlıyor. Konut sigortası ile, karşılaşabileceğiniz riskli durumlara karşı size bir teminat sunuluyor.

Zorunlu Deprem Sigortası (DASK) Nedir?

Zorunlu deprem sigortası poliçesi depremin ve deprem kaynaklı yer kayması, yangın, infilak ve tsunaminin neden olabileceği hasarlara karşı konutları güvence altına alır. Zorunlu deprem sigortası, konutu depremde hasar gören ev sahiplerinin, ister oturulamaz durumda ister kısmî hasarlı olsun, zararını en hızlı şekilde tazmin ederek yaşamın normale dönmesine aracılık eder.

Konut Sigortası ve Zorunlu Deprem Sigortası Arasındaki Farklar

Konut sigortası zorunlu olmayıp, isteğe göre yaptırılabiliyor. Fakat zorunlu deprem sigortası olmayan taşınmazlar için herhangi bir işlem yapılamıyor, yani deprem sigortası kesinlikle zorunlu oluyor.

Konut sigortası, konutu ve eşyaları, hırsızlık ve yangın gibi durumlara karşı koruma altına alıyor. Zorunlu deprem sigortası ise, deprem ve deprem benzeri doğal afetlerin konutta meydana getirdiği hasarları karşılıyor.

Alım-satım ya da kiralama işlemlerinde zorunlu deprem sigortasının bulunması gerekirken, konut sigortası zorunlu olmuyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz