Zorunlu Deprem Sigortası Yaptırmayana Ceza Var mı?

Zorunlu deprem sigortası olmayan gayrimenkuller için alım-satım ya da kiralama işlemleri yapılmadığı biliniyor. Merak edilen konular arasında, deprem sigortası yaptırmayanlar için herhangi bir ceza olup olmadığı yer alıyor.

Zorunlu Deprem Sigortası Nedir?

DASK, Zorunlu Deprem Sigortası ile deprem ya da deprem sonrası gerçekleşen yangın, infilak, tsunami ve yer kaymasından dolayı meydana gelen maddi zararları, poliçede belirtilen limitler dahilinde nakit olarak karşılıyor.

Teminat Kapsamındaki Bölümler

Temeller, ana duvarlar, bağımsız bölümleri ayıran ortak duvarlar, bahçe duvarları, istinat duvarları, tavan ve tabanlar, merdivenler, asansörler, sahanlıklar, koridorlar, çatılar ve bacalar bir arada ya da ayrı ayrı teminat kapsamında bulunuyor.

Zorunlu Deprem Sigortası İçin Gerekli Belgeler

– Sigortalının adı, adresi, telefonu, varsa cep telefonu
– Sigortalının vergi kimlik numarası ve T.C. kimlik numarası
– Sigortalanacak yerin açık adresi
– Tapu bilgileri
– Binanın inşa yılı
– Binanın yapı tarzı
– Binanın toplam kat sayısı
– Binanın hasar durumu
– Meskenin  brüt yüzölçümü
– Meskenin  kullanım şekli
Deprem Sigortası Cezası
Zorunlu deprem sigortası bulunmayan taşınmazlar için alım-satım ya da kiralama işlemleri gerçekleşmiyor. İşlemlerin gerçekleştirilmesi için sigortanın yapılması gerekiyor. Fakat sigortayı yaptırmayanlar için de herhangi bir ceza bulunmuyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz