Zorunlu deprem sigortasına ilişkin değişiklikler yapıldı. Yapılan değişiklikler Resmi Gazete’de yerini aldı. Daha önceki yazımızda yapılan değişikliklerden kısaca bahsetmiştik. Şimdi ise daha da detaylı inceleyelim ve zorunlu deprem sigortasının yeni talimatlarına bakalım.

⦁ Zemin üstünde yer alan kat sayısı 8 ve üstünde olan binaların fiyatında %10’luk bir artış olacak. Kat sayısı hesaplanırken zemin kat ve altında olan bodrum katlar bu durumda hesaba katılmayacak.

⦁ Eğer bina 2000 yılından önce ise deprem sigortası fiyatında %10 artış olacak.

⦁ Kat sayısı 3 ve daha az olan binalarda ise %10’luk bir indirim olacaktır.

⦁ Asgari prim tutarı ise deprem risk bölgesine göre değişiklik gösterecek. Beşinci bölgeden birinci bölgeye doğru sırasıyla, 40, 50, 60, 80 ve 110 TL’den az olmayacak.


⦁ Poliçe süresinin bitiminin ardından sigortasını en geç 30 gün içerisinde yenileyen kişilere, yeni poliçe tarifesi üzerinden %10’luk bir indirim bulunacaktır.

⦁ Diğer yapı gruplarına ise indirim ya da sürprim uygulanmayacak. İndirimler ve sürprimler toplanıp o şekilde hesaplanacaktır.

⦁ Zorunlu Deprem sigortası kapsamında, en yüksek teminat tutarı 190 bin TL’den, 215 bim TL’ye yükseltildi.

⦁ Sigorta bedellerine metrekareler de dahil edildi. Çelik, betonarme, karkas yapılar için bedel 890 TL’den 1020 TL’ye çıkarıldı. Yığma kagir yapılar için de 635 TL’den 725 TL’ye ve diğer yapılar için 310 TL’ den 355 TL’ye bir artış yaşandı.

  • Kısacası deprem risk grupları artık binaların yapısına, yerine, tehlike haritasına, zemin yapısına, metrekaresine, bina niteliklerine göre değerlendirilecektir.
Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz