Geçici Yerleşim İzni Bakanlıktan Alınacak!

Tarım Arazilerinin Korunması, Kullanılması ve Planlanmasına Dair Yönetmeliği; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafınca Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelik gereğince, doğal afetten sonra meydana gelen geçici yerleşim ihtiyacı için gerekli izin Bakanlıktan alınacak.

Tarım Arazilerinin Korunması, Kullanılması ve Planlanması

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Tarım Arazilerinin Korunması, Kullanılması ve Planlanmasına Dair Yönetmelik kapsamında; toprak ve arazi varlığının belirlenmesi, sınıflandırılması, geliştirilmesi, zorunlu hallerde amaç dışı kullanımına izin verilmesi ve üretim gücü yüksek büyük ovaların korunması gibi çevre öncelikli sürdürülebilir kalkınma ilkesine uygun olarak arazilerin planlı kullanımı sağlayacak olan usul ve esaslar belirlendi.

Geçici Yerleşim İzninin Verilmesi

Yönetmelikte yer alan 12. maddeye göre; doğal afet sonrası ortaya çıkan geçici yerleşim yeri ihtiyacı için gerekli izin Bakanlık tarafından veriliyor. Bakanlık, izin verme yetkisini valiliklere devredebiliyor. İlgili madde şu şekilde yer alıyor;

MADDE 12 – (1) Mutlak tarım arazileri, özel ürün arazileri, dikili tarım arazileri, sulu tarım arazileri alternatif alan bulunmaması ve Kurulun uygun görmesi şartıyla;

  1. a) Savunmaya yönelik stratejik ihtiyaçlar,
  2. b) Doğal afet sonrası ortaya çıkan geçici yerleşim yeri ihtiyacı,
  3. c) Petrol ve doğal gaz arama ve işletme faaliyetleri,

ç) İlgili bakanlık tarafından kamu yararı kararı alınmış madencilik faaliyetleri,

  1. d) Bakanlıklarca kamu yararı kararı alınmış plan ve yatırımlar,
  2. e) Kamu yararı gözetilerek yol, altyapı ve üstyapı faaliyetlerinde bulunacak yatırımlar,
  3. f) Enerji Piyasası Düzenleme Kurulunun talebi üzerine 14/3/2013 tarihli ve 6446 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu uyarınca yenilenebilir enerji kaynak alanlarının kullanımı ile ilgili yatırımlar,
  4. g) Jeotermal kaynaklı teknolojik sera yatırımları, için bu arazilerin amaç dışı kullanım taleplerine, toprak koruma projesine uyulması kaydıyla Bakanlık tarafından izin verilebilir. Bakanlık bu yetkisini valiliklere devredebilir.
Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz