Ticaret Bakanlığı tarafından yayımlanan Taşınmaz Ticareti Hakkındaki Yönetmelik ile beraber gayrimenkul sektörü ile alakalı önemli yenilikler geldi. Yönetmelikte yer alan duruma göre mesleki yeterlilik belgesini 5 Aralık 2019 tarihine kadar almaları gerekiyor. Mesleki yeterlilik belgesini almak isteyenlerde TOBB’a bağlı oda ve borsalara başvurusunu gerçekleştirmeli.

Mesleki Yeterlilik Belgesi, 21/09/2006 tarihli ve 5544 sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanunu’nun 22. Maddesi çerçevesinde yer alan bir belgedir. İşletmede pazarlama ve satış personeli olarak çalışan kişilerin sorumlu emlak danışmanı ya da emlak danışmanı ulusal yeterliliklerine dayalı olan mesleki yeterlilik belgelerinden birine sahip olmanız gerekiyor.

Yeterlilik belgesi için de www.myk.gov.tr adresini inceleyebilirsiniz. Başvuru yaparkende 5 Haziran 2018’den önce faaliyet gösteren ve oda ile vergi kaydı yer alan emlak ofisleri aşağıda yer alan ilk 4 maddeden muaf olacaktır.


1)İşletmelerin Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği’nde yer alan bağımsız bölüm niteliği ve net alanının en az 30 metrekare olması gerekiyor. Bu oranla bir işletmede birçok tacir ve esnaf, sanatkarın faaliyet göstermesi durumunda %20 artış uygulanacaktır.

2) İdari büro ve kabul yeri ile dosyalama işleminin fiziksel olarak yapılması durumunda arşiv bölümü bulunması gerekiyor.

3) 18 yaşını doldurmuş olması gerekiyor.

4) İşletmenin tüm teknik donanımlara sahip olması gerekiyor.

5) Adayın meslek odasına kaydı olmalı gerekiyor.

6) Gelir veya kurumlar vergisi mükellefi olması gerekiyor.

7) En az lise mezunu olması lazım.

8) İflas etmemiş olması, iflas etse bile itibarının iade edilmiş olması gerekiyor.

9) Yönetmelikte belirtilen bir suça karışmamış olması gerekiyor.

Son gün ise 5 Aralık’tır. Emlak danışmanları tarafından 5 Aralık’a kadar mesleki yeterlilik belgesini almaları gerekiyor. Yetki Belgesi 5 yıl içerisinde geçerli ve 5 yılda bir yenilenecek.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz